پوسته خبری ، مجله ای ، وبلاگی حرفه ای وردپرس

آژانس بين المللی انرژی اتمی : هيچ نشانه معتبری درخصوص فعالیت های نظامی ايران وجود ندارد

در اخبار سیاسی توسط ‪

گزارش ارزیابی نهایی آژانس در باره مسایل گذشته نشان می دهد که هیچ نشانه ای از یک برنامه نظامی هسته ای و یا انحراف مواد هسته ای در ایران پیدا نشده و صلح آمیز بودن برنامه ایران اثبات شده است. حالا نوبت 1+5 است که موضوع را در شورای حکام ببندند. آژانس بين المللي انرژي اتمي اعلام کرد: هيچ نشانه معتبري درخصوص کارهاي نظامي ايران وجود ندارد. به گزارش پایگاه خبری «تیک» به نقل از خبرگزاری فرانسه از وین ،‌آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه اعلام کرد هیچ نشانه « معتبری» درخصوص کارهای نظامی ایران پس از سال 2009 وجود ندارد.

در همین حال، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: گزارش ارزیابی نهایی آژانس در باره مسایل گذشته نشان می دهد که هیچ نشانه ای از یک برنامه نظامی هسته ای و یا انحراف مواد هسته ای در ایران پیدا نشده و صلح آمیز بودن برنامه ایران اثبات شده است. حالا نوبت 1+5 است که موضوع را در شورای حکام ببندند.

سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در واکنش به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ارزیابی نهایی درباره مسایل گذشته موسوم به پی ام دی افزود: آژانس در گزارش خود ضمن اشاره به همکاری های کامل ایران با آژانس بر طبق نقشه راه اذعان کرده است که این همکاری ها آژانس را قادر ساخته تا ارزیابی نهایی خود از موضوع پی ام دی را ارائه کند.

عراقچی تاکید کرد: بنابراین می توان گفت که همه اقدامات در زمینه مسایل گذشته به طور کامل به سرانجام رسیده و موضوع پی ام دی پشت سر گذاشته شده است.

وی افزود: در گزارش آژانس هیچ عبارتی مبنی بر عدم پایبندی ایران به تعهداتش طبق ان پی تی وجود ندارد. آژانس همچنین تایید کرده که هیچ علامتی مبنی بر انحراف مواد هسته ای در ایران پیدا نشده است. بدین ترتیب این گزارش بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران صحه گذارده و راه را برای بسته شدن موضوع در شورای حکام همواره می کند. بنابراین کشورهای عضو گروه 1+5 اکنون می بایست طبق بند 14 برجام قطعنامه ای را با هدف بستن موضوع به شورای حکام ارائه کنند و شورای حکام نیز نسبت به تصویب این قطعنامه و بستن پرونده مبادرت کند.

این گزارش بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران صحه گذارده و راه را برای بسته شدن موضوع در شورای حکام همواره می کند

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای یادآور شد که این اقدام ظرف دو هفته آینده صورت خواهد گرفت.

عراقچی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار آنا مبنی بر ادعای وجود چرخه سوخت اعلام نشده در ایران اظهار داشت: آژانس به صراحت در ارزیابی نهایی خود تایید می کند که هیچ نشانه ای مبنی بر وجود چرخه سوخت اعلام نشده در ایران وجود ندارد.

عراقچی همچنین در پاسخ به پرسشی در رابطه اتهامات مربوط به تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته ای بر مبنای اسناد دریافتی از منابع خارجی، گفت: آژانس در این گزارش صریحا اعلام کرده است که هیچ علامت و نشانه ای مبنی بر فعالیت های مرتبط با ساخت سلاح هسته ای براساس اسناد ادعایی پیدا نکرده است.

وی در رابطه با موضوع مریوان اظهار داشت که آژانس در گزارش خود اذعان کرده است که ادعای انجام انفجارات آزمایشی درمنطقه مریوان درست نیست و تلویحا بر ادعای ایران که همواره بر ساختگی بودن این موضوع تاکید داشت صحه گذارده است.

آژانس در این گزارش صریحا اعلام کرده است که هیچ علامت و نشانه ای مبنی بر فعالیت های مرتبط با ساخت سلاح هسته ای براساس اسناد ادعایی پیدا نکرده است

عراقچی در پاسخ به این سوال که آژانس ادعا کرده قبل از سال 2003 فعالیت های اندکی در رابطه با بعضی فناوری های با کاربرد دوگانه مرتبط با ساخت سلاح هسته ای در ایران انجام شده است گفت: شاید تنها نکته قابل تامل در گزارش آژانس همین اشاره به مطالعه در رابطه با برخی فناوری های دومنظوره باشد. اولا باید گفت که مطالعه در مورد تمامی فناوری های دومنظوره در ایران تنها برای مقاصد صلح آمیز و یا متعارف بوده است. ثانیا مطالعه در خصوص چنین فناوری هایی در کشورهای دیگر نیز معمول است و انجام می شود. مهم این است که مواد هسته ای به سمت مقاصد غیر صلح آمیز منحرف نشوند و در واقع وظیفه اصلی آژانس نیز تایید عدم انحراف است.

عراقچی در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای وجود مخزن آزمایش در پارچین در سال 2000 بر اساس تصاویر ماهواره ای اظهار داشت: یک سوال مهم این است که در سالهای 2004 و 2005 که آژانس بر اساس تصاویر ماهواره ای درخواست دسترسی و بازدید از پارچین را کرد به چنین عکس هایی استناد نشد. مضافا اینکه ما عکس هوایی معتبری به آژانس نشان داده ایم که خلاف ادعای آژانس را نشان می دهد. بهرحال در بازدید مدیرکل آژانس از محل، وی به چشم خود دید که مخزنی وجود ندارد و گزارش آژانس نشان می دهد که در نتایج آنالیز نمونه های جمع آوری شده نیز این ادعاها تأیید نشده است.

عراقچی تاکید کرد شاید مهمترین نکته این گزارش آن است که ارزیابی نهایی آژانس بسیاری از ادعاهای گذشته را رد کرده یا مورد تردید قرار داده است.

اکنون که بی اعتباری ادعاهای گذشته به اثبات رسیده و صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران بر همگان آشکار شده است، طرف های مقابل نیز باید به تعهدات خود از جمله بستن موضوع به اصطلاح پی ام دی در جلسه 24 آذر

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

تازه ترین های اخبار سیاسی

برو به بالا